Trutnov Bojiště, 430 m.n.m, 14kW

Více o referenci

Původní spotřeba: neznámá

Tepelná ztráta: 14kW/-18°C

Odhad spotřeby: 10,4 MWh/rok

Průměr: Průměr / 10 roků: 8,8 MWh/rok

14 kW, Tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1404H-E

Okraji Trutnova na Bojišti se plynofikace vyhnula a lidé zde topí tím, čím umí. Zde dvougenerační dům potřeboval akumulační nádoby na elektřinu, ačkoli je zde truhlárna a kotel na dřevo. Dvougenerační dům nyní vytápí tepelným čerpadlem za třetinu.

Doporučení na tepelné čerpadlo

Doporučení pracovalo a mluvilo za nás. Alespoň na začátku. Když potřeboval majitel něco opravit na topné soustavě, topenář, který nám pomáhal předělávat Hotel pod Pralesem, kde bylo akumulačních nádob na 20.000 litrů se ho zeptal čím topí, když viděl velké akumulační nádoby i zde. Odkázal ho na nás, protože zmíněný hotel ušetřil statisíce a on si ho nakonec pořídil také. Doporučení vždy potěší. Tepelných čerpadel je na trhu mnoho a instalačních firem ještě více. Když si vás po roce či více letech majitelé tepelných čerpadel chválí, je to příjemné.

Má truhlárna dost dřeva na topení?

Možná by člověk myslel, že truhlárna topí ze zbytků.  Topí, ale nestačí to. Spálí se, a tím i ušetří, jakýkoli zbytek a odřezek, ale je jich čím dál méně a tak vždy bylo potřeba mít ještě další a to dokonce hlavní zdroj energie – elektřinu. Kotel se přemístil z truhlárny vedle místo akumulačních nádob, protože revize s kotlem v truhlárně by už neprošla a nádoba se nechala jen jedna pro kotel asi na 500litrů. Invertorová tepelná čerpadla akumulační nádobu nepotřebují, tak jen pro kotel při pálení odřezků a hoblin.

Odhad roční spotřeby?

Roční spotřeba el. energie byla při návrhu odhadována na 10,4MWh na topení. Po 10 letech víme, jak to doopravdy je.