Mladé Buky, Sejfy 555 m.n.m 65 kW

Více o referenci

Původní spotřeba: 149 MWh/rok

Tepelná ztráta: 65 kW/-18°C

Odhad spotřeby: 45,4 MWh/rok

Průměr: Průměr/13 roků: 41,2MWh/rok

56 kW, Tepelné čerpadlo Toshiba Estia 4x1403H-E

Hotel Pod Pralesem je hotel v krásném prostředí Krkonoš. Nevede sem žadný plyn, žádný parovod. Sníh je zde vidět až 6 měsíců v roce. Jak to zvládají tepelná čerpadla Estia v těchto podmínkách?

Hotel Pod Pralesem je umístěn na hranici Krkonošského národního parku ve výšce 555m.n.m. Zima je zde už opravdu drsnější a dlouhá. Jaro nádherné, stráně plné bledulí, léto plné kopretin a orchidejí. Je to na konci světa, kde se civilizace loučí a dál už jenom příroda. A zde je právě rodinný hotel manželů již zralého věku s velkým elánem.

Před instalací tepelných čerpadel, byl vytápěn přímotopnými kotli, které v případě potřeby mohli nahřívat akumulační nádrže úctyhodného objemu cca 20.000 litrů zabírající plochu přes 20m2. Bojlery na TV byly asi 4 o objemu celkem asi 600l a nahřívali se, co to šlo. Náklady na topení byly obrovské. Přestože se snažili šetřit a kotle o výkonu až 90kW zapínat co nejhospodárněji, sumy za topení lezly do statisíců a teplo na hotelu podle slov majitelů – no nic moc.

Nabídli jsme mu tepelné čerpadlo Estia a spočítali, že ušetří tolik, že i když bude cena také vysoká, návratnost bude kolem 4 roků. Slovo dalo slovo a majitel šel během několika měsíců do toho, aby se vše stihlo do zimy.

To bude podvod!

Během instalace majitel odjel na dovolenou a my byli bedlivě pozorování personálem s podezřením, které bývalo v roce 2011 naprosto běžné, že to, co tam děláme, je nějaký podvod. „To nemůže v životě vytopit. Víte, jaká tady je zima? To není jako tam u vás dole“ slyšeli jsme v různých podobách snad denně. Když jsme natáhli kabel CYKY 4x35mm, podezření ještě vzrostlo. „Já to říkal, že to bude přímotop, co už tady má“ říkal s kroucením hlavy správce budovy. „Takovej kabel. To upadnou hodiny“ Pro všechny zde to bylo něco nového, a tak jsme je chápali. Měli nás jinak velmi rádi a přesto, že tomu, co děláme, moc nevěřili, se o nás velmi dobře starali. Byla trochu nervozita, protože měli přijet hosti, a tak se muselo zavčasu začít natápět. Radiátory na pokojích se zdáli malé, ale nechali jsme je být. Jen v konferenční místnosti nějaké přidali. Práce byla hotová a my koncem října spustili 4 jednotky o výkonu celkem 56kW. Zima venku už byla slušná. Zde začíná mrznout už v říjnu. Hotel se do pátku natopil a když jsme přijeli po neděli a zjistili, že tepelná čerpadla na elektroměru natočila za 5 dnů tolik, co kotle za 8 hodin provozu, bylo jasné, že spokojené úsměvy nás neminou. Během zimy jsme pak ještě několikrát přijeli upravit ekvitermní křivku.

„Takové teplo zde nikdy nebylo!“V roce 2012 byly extrémní mrazy, které podle slov majitele, zde dlouho nepamatoval. Celý měsíc klesaly v noci pod -20°C, přes den pak nešli nad -10°C. V hotelu bylo však teplo, jako nikdy dříve. V říjnu za rok jsme udělali odpočet elektroměru. Spotřeba klesla na méně než třetinu.

Návratnost? Bude pod 4 roky.

A personál.? „Takové teplo zde nikdy nebylo. Tomu bych nikdy nevěřil, kdybych to sám neviděl“ říkal správce i vedoucí provozu. Ještě ten samý rok jsme instalovali čerpadla na rodinném penzionu tatínka vedoucího provozu.

Provedení tepelného čerpadla Estia

O topení se starají 4 jednotky Toshiba Estia 1403H-E s výkonem 56kW. Jsou běžně rozděleny na 2+2 jednotky pro každou větev (stranu) hotelu s tím, že všechny 4 jednotky jdou propojit otočením dvou ventilů do jednoho celku a mohou natápět všechny dohromady jen jednu stranu nebo je rozdělit v jiném poměru 3+1, nebo 1+3 pro každou větev. V případě, že by jedna jednotka selhala, nahradí ji případně v práci jakákoli jiná z vedlejší větve, nebo se o výkon podělí. Jedna z jednotek z méně zatížené větve nahřívá podle potřeby přes trojcestný ventil dva 240l nerezové bojlery ACV tank in tank. Dohřátí trvá v hysterezní smyčce 6°C cca 22min. Není potřeba žádná akumulační nádrž. Výkon je řízen otáčkami kompresorů pomocí digitálních invertorů s přesností 0,2Hz