Kunová Lhota u Trutnova 12,3 kW

Více o referenci

Původní spotřeba: 80q hn.u.

Tepelná ztráta: 12,3 kW/-18°C

Odhad spotřeby: 9,7 MWh/rok

Průměr: Průměr/12 roků: 8,5 MWh/rok

12,3kW, Tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1404H-E

V této malé vísce vedle Trutnova to byla v roce 2012 hned druhá instalace místo zplynovacího kotle jen kousek od té první a bylo to na doporučení. Spokojenost zákazníka dělá v tomto případě nejlepší službu. Zde se tedy na rozdíl od té první netopilo ani tak dřevem, jako spíš uhlím. Přikládat se ale muselo stejně, a pokud nezatopil hodný tatínek přijíždějící snad denně s maminkou na návštěvu, byla by při příchodu z práce zima. Dům byl samé kytky. Majitelka je do květin zamilovaná a byly všude. Pro venkovní jednotku tepelného čerpadla Estia se muselo udělat mezi nimi trošku místa.

Elektrická přípojka jak ve strašidelném zámku

Kotelna se v místech budoucí vnitřní jednotky vybílila a instalace začala. Počasí bylo po celý týden nádherné, dělalo se dobře. Tatínek majitelky – pán už v letech – se o nás staral „jak o vlastní“ a dělal nám zároveň příjemnou společnost. Jediné, co nám dělalo starosti, bylo rozsvěcující se žárovky, nebo naopak jejich pohasínáni. Pro spuštění tepelného čerpadla to bylo nebezpečné, zvláště když majitelka říkala, že jí před časem odešel motor vodárny a nový musí hlídat, protože se moc hřeje. „Elektrárnám“ to prý hlásila. Ty přijeli, řekli, že je vše v pořádku a ať si to daj dohromady doma a zase odjeli. Během instalace jsme používali poměrně výkonné nářadí a situace se začínala prudce zhoršovat a ve chvíli, kdy majitelka dostala večer ránu od sprchy, vyděsila se a celý dům vypla. Museli jsme přerušit instalaci tepelného čerpadla a místo toho se pustit ráno do pátrání. Když jsme změřili napětí, bylo chvílemi až 280V a vzápětí zase jen 160V. Nakonec jsme se dopátrali, že do domu nejde pořádně „nula“ a celý dům se občas při spuštění výkonného spotřebiče „uzemňuje“ přes trubky topení nebo sprchu nebo prostě přes další spotřebič na vedlejší fázi. Zjistili jsme, že nula se nám nakonec ztratila ještě před hlavním jističem, takže – není to v našich silách. To musí udělat provozovatel distribuční sítě. Opět sice tvrdili, že si to musí dát v domě do pořádku, ale nakonec po přemlouvání provedli znovu měření nikoli fází, ale na naše doporučení nuly při odběru nějakého výkonného spotřebiče, zděsili se, že nula se opravdu ztrácí ještě před hodinami a vše nakonec opravili. Majitelka odpoledne přijela a vrazila nám do ruky „šampaňský“ Bohemku se slovy: „Zachránili jste nám život“. Smáli jsme se, ale o život svým způsobem opravdu šlo. Pak už bylo vše, jak má být, instalace dokončena a tepelné čerpadlo Estia mohlo být zpuštěno.

První zima s Estií

Během první zimy se prokázalo naše podezření, že radiátory v hlavní největší hale domu jsou malé. Byly dostatečné svým výkonem při větší teplotě topné vody, ale při teplotě do 47°C to nebylo ono. Navíc nebyly zcela dobře vyvážené jednotlivé radiátory a některými to prolétlo moc rychle a na jiné se nedostalo dost. Vylepšili jsme, co se dalo, ale nové radiátory pro halu budou až napřesrok po topné sezóně. Zatím jsme tedy vyvážili tonou soustavu, zvýšili teplotu vody na ekvitermní křivce na úkor úspornosti a za rok se uvidí.

Další roky

Otopnou soustavu jsme upravili a po 12 letech byla průměrná spotřeba pod námi slíbeným odhadem, takže spokojenost