Kleny Náchod 23 kW

Více o referenci

Původní spotřeba: 4.000 Kg propan

Tepelná ztráta: 23 kW/-15°C

Odhad spotřeby: 17,7 MWh/rok

Průměr: Průměr/12 roků: 17,8 MWh/rok

23kW, Tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1104H-E

Majitel tohoto areálu u nádrže Rozkoš byl tatínek vedoucího provozu z Hotelu pod Pralesem, který bedlivě sledoval naší instalaci právě v Sejfech Mladé Buky a prožil zde drsnou zimu roku 2011/2012. Po této zkušenosti svého syna přijel na exkurzi do Mladých Buků a následně se nám ozval, že by potřeboval se svými náklady na vytápění také něco udělat. Topil propanem a náklady byly poměrně vysoké. 

Slovo dalo slovo a již na jaře roku 2012 byla hotová instalace na hlavní budově penzionu. Následovala pak ještě hned instalace na vedlejší budově, kde byl požadavek spíše než na vytápění, na ohřev teplé vody přes celou letní sezónu pro přilehlý kemp.

Topná voda běhala obráceně

Tepelná čerpadla Toshiba Estia byla instalována, spuštěna a začalo seřizování otopné soustavy na správné průtoky jednotlivými tělesy, kterých bylo opravdu hodně,  a ne a ne to seřídit, aby správně a stejnoměrně topila v celé budově. Až nakonec nás napadlo šáhnout na spodní připojení radiátoru a stalo se těžko představitelné. V celé jedné polovině rozlehlé budovy „běhala“ topná voda obráceně. Ptaly jsme se majitele, jak je to možné, že si toho za celé roky nikdo nevšiml?  Vždyť to nemohlo pořádně topit. Potvrdil, že to je pravda. Poslední dva pokoje prostě v zimě nepronajímali a zbylé řešili tím, že se prostě zvedala teplota topné vody tak dlouho, až to prostě topilo. Ano, tak to jsme si my dovolit nemohli. Jakmile se zvedne teplota v mrazech nad 47°C jde účinnost tepelného čerpadla tak rapidně dolů, že bychom se do slíbené roční hodnoty spotřeby opravdu nevešli.  Celou větev otopné soustavy jsme ještě ten den přehodili, radiátory seřídily a druhý den ráno jsme měli hlášeno, že bylo i v posledním pokoji přes noc teplo i při mnohem nižší teplotě topné vody, než bývala běžné dříve.

Odjížděli jsme s dobrým pocitem. Majitel – z generace starých fachmanů nám podal ruku a řekl: “Bedlivě jsem Vás sledoval. Dobře jste to udělali.“

Skutečná spotřeba po 12letech to dosvědčuje.